ACHIEVEMENTS - District/etc Competition

District – A&DBA

(1946 -2022)

NOTE: there are no details available from 1946-51, 1972-84 and 1987-90.

Pennant:

1986     Grade 6     Albury Reds

1998     Grade 6

1999     Grade 4

2000    Grade 3

2001     Grade 4

2003     Grade 2

2007     Grades 2 & 5

2009     Grade 6

2010     Grade 2

2014     Grade 3

2015     Grades 3 & 5

2016     Grades 3 & 5

2017     Grade 6

2018     Grade 3

2019     Grades 3, 5, 6 & 7

2020     Grades 3, 4 & 7

2021     Grades 5 & 6

Singles:

1986   G Lee

1987    K Cannon

1999   S Broad

2007   N Kirk

2022   S Broad

Senior Singles:

2015   N Honey

President’s Singles:

1999   L Masterson

Pairs:

1960   E Pidutti – D Hague

1969  G Atkinson – D Glerean

1987  J Davidson – M Westall

1988  W Hickey – G Lee

2000   J Kane – J Smith

2005   N Shaw – B Wise

2016   E Simmons – N Honey

2020   N Honey – S Broad

2021    D Crow – A Hirst

2022   D Crow – A Hirst

Senior Pairs:

2011     C Klepiak – F Markham

45 & Under Pairs:

1991   C Westall – R Cummins

1996   D Mastenbroek – M Morgan

2001   G Thrush – M Westwick

2003   B Wise – G Kidd

2005   B Wise – G Kidd

2007   N Shaw – D Mason

2014   J Thomas – S Broad

2015   J Thomas – S Broad

2017   B Furze – S Broad

50 & Under Pairs:

2022     B Furze – D Moore (from Lavington)

Junior Pairs:

1997    C Limbrick – D Mastenbroek

Triples:

1985   T Towers – W Groenendyk – S Robinson

1993   R. Cummins – C. Westall – M Westall

1997   M Morgan – M Curphy – D Mastenbroek

2000   G Dunn – I Doolan – J Dawson

2002   F Markham – S Broad – J Chalker

2003   B Wise – F Markham – R Harbridge

2015   A Ross – G O’Brien – N Honey

2018   B Babel – N Honey – A Hirst

2020   N Honey – A Hirst – D Crow

President’s Reserve Triples:

2019   W Price – G Webb – M Mulcahy

2020   W Price – R Unsworth – M Mulcahy

Fours:

1957   C Scholz  A Burton – H Clayton – E Pidutti

1989   G McKenzie – P Diwell – C Atkinson – R Groves

2016   B Furze – A Ross – G O’Brien – N Honey

2017   B Furze – A Ross – G O’Brien – N Honey

2019   B Furze – G O’Brien – N Honey – D Crow

Senior Triples:

2022     Rob Unsworth – John Dawson – Norm Honey

Senior Fours:

2020     C Klepiak – K Allen – R Dhames – G Broad

President’s Reserve Fours:

2021     J Holland – T Campion – M Mulcahy – R Unsworth

Champion of Champions – Singles:

1957       E Pidutti

1970       A Sargeant

2010       B Smith

2014       A Ross

2016       S Broad

2021       S Broad

Champion of Champions – Pairs:

2005   A Shaw  B Wise

2007   D Doolan – I Doolan

2008   P Fitzgerald – G O’Brien

2012   A Ross – S Broad

2013   A Ross – S Broad

2014   A Ross – S Broad

2015   B Parks – N Honey

2017   A Ross – S Broad

2018   G O’Brien – N Honey

2021    D Crow – R Parks

Bowler of the Year:

2002   Grade 3        G Dunn

2004   Grade 2        G Dunn

2004   Grade 6        D Britton

2005   Grade 2        G Kidd

2005   Grade 5        P Schuster

2007   Grade 2        G Kidd

2007   Grade 3        S Martini

2008   Grade 5        N Wegener

2010    Grade 7       G Elliott

2011   Grade 2        B Smith

2012   Grade 1        B Furze

2012   Grade 4        P Schuster

2013   Grade 2        N Honey

2015   Grade 3        N Honey*

2015   Grade 5        M Duncan

2016   Grade 4        P Schuster

2020   Grade 6        M Day

2021    Grade 6        A Hanns

*Norm received 3 votes in every game in the 2015 season to win the BOY. This feat had never been achieved before and not since. It can never be surpassed, only matched!

Hall of Fame (Player):

2017   N Honey

 

Zone (8) – NSW

Pennant:

2007   Grade 2

2010   Grade 2

2016   Grade 3

2017   Grade 6

2019   Grade 3

Singles:

1999   S Broad

Senior Singles:

2015   N Honey

Pairs:

1969  G Atkinson – D Glerean

District – Ovens & Murray (O&M)

(1922 – 1984)

Pennant:

1922/23     Albury

1923/24     Albury

1924/25     Albury

1925/26    Albury No 2

1926/27     Albury No 2

1931/32     Albury (no details of which Team)

1937/38     Albury Light Blues

1947/48     Albury Light Blues

1950/51     Albury Light Blues

1954/55     Albury Light Blues

1956/57     Albury Dark Blues

1960/61     Albury Dark Blues

1964/65     Albury Light Blues

1965/66     Albury Dark Blues

1966/67     Albury Light Blues

1967/68     Albury Light Blues

1968/69     Albury Light Blues

1975/76     Albury Light Blues

RVBA Singles:

1971   C Seymour

1972    C Fisher

1973   Art Sargeant

1974   C Fisher

1975   EA Arnold

1976   Al Sargeant

1977    J McDonnell

1978    A Skeen

1979    P Diwell

1980    G Lee

1981    R Woods

1982    G Lee

1983    K French

Pairs: (began 1937/38)

1938/39   F Player – A McDonald

1939/40   F Hawkins – G Edis

1940/41   J Cuthbert – F Hawkins

1953/54   C Farrah – W Colley

1954/55   C Farrah – W Colley

1955/56   C Farrah – W Colley

1956/57   C Farrah – W Colley

1967/68   K Jack – A Atkinson

Champion of Champions – Singles:(began 1924/25)

1933/34       DA Thompson

1940/41       CJ Kennedy

1946/47       JA Cuthbert

1951/52       DW Hague

1953/54       V Byrne

1965/66       H Atkinson

1969/70       A Sargeant

1971/72        C Fisher

1980/81       R Woods

Champion Rinks Team: (began 1927/28)

1927/28   Albury No 2

1928/29   Albury No 2

1933/34   Albury Team A (formally known as Team No 2)

1934/35   Albury Team A

1937/38   Albury (no details of which Team)

1940/41   Albury (no details of which Team)

1960/61   Albury (no details of which Team)

 

District – Border Bowling Association (BBA)

(1946 – 1984)

NOTE: no details available from 1971/72 onwards.

Pennant:

1959/60     Albury Dark Blues

1960/61     Albury Dark Blues

1961/62     Albury Dark Blues

1962/63    Albury Light Blues

1963/64     Albury (no details of which Team)

1966/67     Albury Golds

1968/69     Albury Golds

1970/71     Albury Golds